Zima na rowerze

Niewielkimi krokami zbliża się upragniona przez narciarzy zima. W społeczeństwie krąży przekonanie, że wraz z nadejściem zimy kończy się sezon rowerowy. Czy to prawda? Entuzjaści jazdy na rowerze i sportów rowerowych zapewne się z tym nie zgodzą, bowiem dla prawdziwego rowerzysty sezon nigdy się nie kończy. 😉

Ubierz się

Po pierwsze, odpowiedni ubiór

To nie odkrycie, że zima należy do chłodnych pór roku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać się na rower. W zasadzie wystarczy trochę pogrzebać w szafie i skompletować odpowiedni strój. Pamiętajcie, że ciuchy nie powinny krępować i ograniczać ruchów. Odradzamy Wam także ubierania się na cebulkę. Należy założyć na siebie maksymalnie około 3 warstw ubrania. Jako pierwszą sugerujemy odzież termoaktywną, która najlepiej spełni swoje zadanie podczas zimy. Nieprzemakalne i nieprzewiewne elementy powinny stanowić ostatnią, wierzchnią warstwę.

Ponadto pamiętajcie o kasku i o czapce pod nim (ew. komin). Zimą na drogach bywa bardzo ślisko, co zwiększa ryzyko upadku, stąd konieczność odpowiedniej ochrony głowy. Równie istotne jest to, że przez głowę człowiek traci najwięcej ciepła. Kask stanowi więc swego rodzaju izolację, która do pewnego stopnia zapewni odpowiedni komfort cieplny. Podczas jazdy marzną także palce u nóg i rąk. Dlatego warto założyć grube skarpety i ciepłe rękawiczki. Buty natomiast powinny być zaopatrzone w ochraniacze przed przemoczeniem – tzw. stuptuty. Gdy szczególnie źle znosicie zimowe mrozy, a nie możecie obejść się bez roweru, sugerujemy zakup ogrzewaczy do ciała, które odpowiednio ogrzeją Wasze palce, stopy, bądź plecy.

Jak

Jak jeździć?

Przede wszystkim ostrożnie… Należy pamiętać, że zima płata różne figle, które utrudniają jazdę samochodem, a co dopiero na rowerze. Podczas jazdy trzeba być cały czas maksymalnie skupionym. Przy silnym wietrze, należy szczególnie uważać przy wyjeżdżaniu zza budynków i innych rzeczy stanowiących osłonę przed wiatrem. Trzeba liczyć się z tym, że nagły podmuch wiatru może drastycznie zmienić Wasz kierunek jazdy. Ponadto przyczepność opon w takich warunkach zostaje znacznie ograniczona, dlatego sugerujemy nie rozwijać zbyt dużych prędkości.

O poślizg nietrudno, gdy temperatury są bardzo niskie, a droga pokryta śniegiem lub gęstą warstwą szronu. W takich warunkach powstrzymajcie się od wykonywania gwałtownych manewrów, utrzymajcie odpowiednią prędkość, a gdy okoliczności zmuszą Was do zatrzymania, postarajcie się zrobić to płynnie i niegwałtownie. Hamujcie tak, by nie zablokować kół, a tylko stopniowo wytrącać prędkość. Gdy mowa o zakrętach sugerujemy pokonywać je jak największym łukiem. Przyczepność opon można poprawić, dbając o dobry, niestarty bieżnik. Ponadto należy zadbać o prawidłowe oświetlenie i opaski odblaskowe. W zimie szybko zapada zmrok i musicie upewnić się, że będziecie widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Do zimy pozostało niewiele, a zresztą nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie pierwszy śnieg. Warto zastanowić się nad powyższymi aspektami i cieszyć się bezpiecznymi wyprawami rowerowymi, nawet podczas zimowych mrozów. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *