Taśmy terapeutyczne – czym są i do czego służą

Plastrowanie dynamiczne, czyli naklejanie na powierzchnię ciała specjalnych taśm terapeutycznych, to połączenie medycyny z klasycznej z oddziaływaniami naturalnymi, które wspomagają proces leczenia. Kinesiotaping zyskuje coraz większą popularność.

Z czym nam się to kojarzy?

Plastrowanie dynamiczne to pojęcie, którego większość z nas w ogóle nie zna. Tymczasem kiedy poważniej się nad nim zastanowimy, okaże się, że mieliśmy okazję się z nim zetknąć chociażby w czasie oglądania piłkarskich meczów czy zawodów lekkoatletycznych. Wielu zawodników decyduje się bowiem na naklejanie kolorowych taśm, które nawet w minimalnym stopniu nie mają pełnić roli ozdobnika.

Krótka historia

Plastrowanie dynamiczne pojawiło się na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Autorem tej nowatorskiej metody jest dr Kenzo Kase. W czasie swojej pracy powiązał on doświadczenia medycyny zachodniej z tradycjami Dalekiego Wschodu. Zakładał on, że jego terapia ma oddziaływać na pacjenta nie tylko w czasie samego zabiegu, ale także już po jego zakończeniu. Założenia te w pełni udało mu się zrealizować.

Rozwiązanie o uniwersalnym zastosowaniu

Taśmy terapeutyczne to rozwiązanie, które umożliwia uporanie się z szeregiem schorzeń. Stosowane są powszechnie jako uzupełnienie fizjoterapii sportowej. Pomagają leczyć ból, przyspieszają powrót do zdrowia po kontuzjach stawów oraz mięśni. Niwelują obrzęki, które występują po zabiegach operacyjnych. Wielu ortopedów i fizjoterapeutów zaleca je także osobom, które cierpią na wady postawy – ich regularne stosowanie pomaga je redukować.

Jakie są zalety tej metody?

Kinesiotaping jest doskonale tolerowany przez różne grupy pacjentów. W związku z tym sprawdza się nie tylko u sportowców, ale także przeciętnych zjadaczy chleba. Stosowany może być niezależnie od wieku. Skutecznie wspiera procesy lecznicze, zwiększa również wydolność naszego ciała. Efekty widać już po aplikacji i, co ważne, nie znikają one w momencie, kiedy taśmy zostaną usunięte.
Plastrowanie dynamiczne można stosować u:

  • dzieci;
  • kobiet spodziewających się dziecka;
  • matek karmiących piersią;
  • osób w wieku podeszłym.

Jest to idealne rozwiązanie wtedy, kiedy inne formy terapii nie mogą być z różnych względów stosowane.

Kiedy stosowanie taśm terapeutycznych jest niemożliwe?

Przeciwwskazań do terapii taśmami jest naprawdę niewiele. Zalicza się do nich:
– choroby skóry o zaawansowanym przebiegu;
– cukrzycę insulinozależną;
– rany, które nie chcą się goić.

W zdecydowanej większości przypadków plastrowanie dynamiczne stosuje się łącznie z tradycyjną rehabilitacją ruchową. Terapia manualna czy terapia tkanek miękkich zostają doskonale uzupełnione przez działanie taśm. Dzięki nim efekty, które osiągnięto w czasie terapii tradycyjnej, utrzymują się o wiele dłużej. Każdy plaster można nosić minimum trzy dni, co sprawia, że kinesiotaping nie jest rozwiązaniem drogim.

Czy są na pewno bezpieczne?

Taśmy terapeutyczne skonstruowane zostały w sposób w pełni bezpieczny dla ludzkiego ciała. Decydując się na ich stosowanie, można być pewnym, że nie wpłyną negatywnie na nasz organizm. Nie przeszkadzają nawet w wykonywaniu zabiegów higienicznych. Kinesiotaping to rewolucyjna metoda leczenia, której warto przyjrzeć się bliżej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *