Świeć przykładem

Batman, cichociemny ? – tak w slangu rowerowym określa się rowerzystów, którzy poruszają się po zmroku bez świateł. Problem oświetlenia roweru wraca co roku jak bumerang, przede wszystkim, gdy zbliża się wiosna i coraz częściej zaczynamy korzystać z dobrodziejstw roweru. 

Niemal codziennie korzystamy z roweru ?. Doświadczenie nauczyło nas, że każdego dnia można spotkać przynajmniej kilku lub kilkunastu rowerzystów, którzy po mieście poruszają się bez świateł. O ile w dzień nie stanowi to problemu, to po zmroku wyraźnie zagraża bezpieczeństwu❕

Bądź widoczny.

                                                                                                           Bądź widoczny po zmroku.

Rowerzysta zapominalski

Praktyka pokazuje, że nie wszyscy rowerzyści pamiętają o obowiązkowym oświetleniu roweru ?. Pojawiają się tłumaczenia typu ‚gdy wyjeżdżałem było jeszcze jasno’ albo ‚lampki mi się popsuły’. To tylko słowa i szybko okazuje się, że następnego dnia sytuacja się powtarza. Mamy nadzieję, że wraz ze wzrostem popularności rowerów ? wzrośnie także świadomość użytkowników, że brak świateł to karygodny błąd.

Dlaczego to niebezpieczne?

Nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż rowerzysta, który porusza się po zmroku ? bez oświetlenia. Nie chodzi tylko o zmechanizowanych uczestników ruchu drogowego ?, ale także o ścieżki rowerowe i chodniki, po których poruszają się piesi. Problemu braku oświetlenia na rowerze nie rozwiąże kask na głowie, czy uważna, powolna jazda. Bez świateł stanowimy zagrożenie dla siebie oraz innych. Nie zapominajmy zatem o istotnym aspekcie jazdy na rowerze ?, tj. zdrowym rozsądku. Zakup lampki do roweru i odblasków to koszt zaledwie kilku złotych, a wyraźnie poprawi widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

Co mówi prawo?

Może niektórzy z Was nie wiedzą, ale posiadanie świateł uregulowane zostało prawnie ?. Stosowna ustawa w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury głosi, że każdy rower powinien być wyposażony:

  • światło z przodu – barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • światła tylne – światło odblaskowe koloru czerwonego w kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.
Świeć przykładem.

                                                                                                            My świecimy przykładem. A Ty?

Nie stosowanie się do przepisów grozi mandatem w wysokości 100 zł ?. Za taką kwotę kupicie doskonałej jakości oświetlenie do roweru, znanych i renomowanych firm. Ponadto, pamiętajmy, że to nie mandat jest w tym przypadku najgorszy, a możliwość spowodowania wypadku i uszczerbku na zdrowiu ?.

Na koniec uwaga ⚠. Bardzo ważne jest, by używać odpowiedniego oświetlenia, gdy jeździmy poza obszarem zabudowanym i tam gdzie nie ma latarni. Jeżeli wybieracie się w dłuższą trasę, możecie pomyśleć o kamizelce odblaskowej, opaskach odblaskowych lub odblaskowych elementach ubioru. Co prawda używanie ich przez rowerzystów nie jest obowiązkowe, to jednak wyraźnie poprawi bezpieczeństwo jazdy ?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *