Rowerem w upał? – Czemu nie

Letnie, upalne dni to zwykle temperatura, która nierzadko przekracza nawet 30 stopni w cieniu. W pełnym słońcu jest jeszcze gorzej. Czy jest sposób by sobie z tym poradzić i jeździć rowerem z przyjemnością? 

W 100% sprawdzi się jedynie jazda 🚲 w godzinach porannych 6-10 oraz popołudniowo-wieczornych 18-21. W godzinach, powiedzmy szczytu, między 10 a 16 słońce świeci tak mocno ☀, że jazda w takich warunkach może nieraz okazać się bardzo niebezpieczna w skutkach :o.

Sugerujemy odpuścić, przeczekać najgorsze upały  i schować się do cienia 8|. Wyjazd w najgorszy upał może bowiem skończyć się przegrzaniem organizmu a nawet udarem słonecznym 😨. Jeśli jednak należycie do upartych i zdecydujecie się na jazdę w upale, to koniecznie zapamiętajcie sobie kilka rzeczy.

rowerem w upał - czemu nie

Odpowiedni ubiór

Należy ubrać się luźno i swobodnie.  Sugerujemy skorzystać z odzieży produkowanej z oddychających materiałów. Zaletą takiego ubioru będzie szybkie odprowadzanie potu – znacznie szybsze niż w przypadku np. bawełny. Podstawowe modele z oddychających materiałów wcale nie są ani drogie ok. 50-80 zł.

Nakrycie głowy

Odpowiednio dobrany i dobrze wentylowany kask jest doskonałą opcją, ale czapka z daszkiem, a nawet chusta to także jakieś rozwiązanie – cokolwiek, co uchroni waszą głowę przed palącym słońcem ☀.

Przewiewne obuwie

Warto założyć przewiewne buty. Dobre sandały lub sportowe buty 👟 w zupełności wystarczą, by zbyt szybko nie przegrzać stóp.

upał rower

Pijcie wodę!

Nawodnienie organizmu to chyba najistotniejsza sprawa. Musicie pić odpowiednią ilość płynów 🍶. Jeśli wybraliście się na wyprawę w upały to powinniście pić nawet co 10 minut, małymi porcjami. Warto zainwestować w dobry, pojemny bidon, by wody wystarczyło wam na dłuższy czas. Jazda 🚲 bez picia może okazać się tragiczna w skutkach…

Częste przerwy

Istotne jest, by robić sobie przerwy w trakcie jazdy co jakiś czas i chować się wówczas do cienia. Co ważne, należy to zrobić natychmiast, gdy tylko poczujemy się choć trochę słabo. Oprócz tego warto posmarować się przed wyjazdem kremem z filtrem UV, by wieczorem nie odczuć boleśnie jazdy w pełnym słońcu.

Pamiętajcie, ze jazda w ostrym słońcu ☀, bez należytego przygotowania może skończyć się bardzo kiepsko, bo nawet szpitalem. Powodzenia 😉❗

 

1 myśl na “Rowerem w upał? – Czemu nie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *