Rowerem po chodniku, można czy nie?

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego, gdy wszyscy bardziej lub mniej zaawansowani kolarze wyjeżdżają na drogi, dochodzi do wielu spięć i wypadków z udziałem rowerzystów. Bardzo często przedmiotem sporu jest jazda rowerzysty po chodniku. No właśnie, czy wolno rowerzyście skorzystać z chodnika? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

Dlaczego rowerzyści wjeżdżają na chodniki?

Jazda rowerem 🚲 po ulicy często jest niebezpieczna nie tylko przez jadące z dużą prędkością samochody, które nie zachowują odpowiedniego odstępu wymijając rowerzystę (ustawowo 1,5 metra). Perspektywa uderzenia kilku tonowego samochodu 🚚 w rower ważący z reguły kilkanaście kilogramów jest straszna i nie daje zbyt dużych szans kolarzowi.

Sporym zagrożeniem ⚠ jest także zły stan dróg, ponieważ liczne wystające studzienki kanalizacyjne, koleiny, czy po prostu zanieczyszczenie mogą doprowadzić do wypadku. W najlepszym wypadku skończymy z kilkoma siniakami i pogiętym kołem, w najgorszym znajdziemy się w szpitalu 🏥. Rowerzyści bardzo często decydują się na jazdę po chodniku, co w pewnym stopniu jest zrozumiałe, jednak nie zawsze zgodne z prawem ⛔.

W świetle polskiego prawa

Zatem, czy możemy poruszać się rowerem 🚲 po chodniku? Widok rowerzysty jadącego chodnikiem z prędkością 50km/h na pewno przyprawia pieszych o dreszcze i niejednokrotnie skończyło się wypadkiem. Według polskiego prawa (artykuł 26 prawa o ruchu drogowym) rowerem po chodniku przeznaczonym tylko dla pieszych jeździć NIE wolno ⚠, istnieją jednak pewne odstępstwa od tej zasady…

Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja gdzie warunki pogodowe nie pozwalają na jazdę po ulicy (śnieg, mgła, ulewa 💦, gołoledź lub silny wiatr). Kolejnym jest scenariusz podczas którego osoba dorosła jedzie z dzieckiem do lat 10, wtedy można skorzystać z chodnika. Ostatnim przypadkiem pozwalającym na jazdę po chodniku jest sytuacja podczas której spełnione są 3 warunki:

  • Chodnik jest szeroki na co najmniej 2 metry
  • Nie ma wyznaczonego pasa ruchu dla rowerzystów, lub drogi dla rowerów (DDR)
  • Ruch na jezdni w terenie zabudowanym jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h

Kilka słów na koniec

Podsumowując, istnieją sytuacje w których rowerzyści 🚲 mogą skorzystać z chodnika, jednak większość niestety nie jest zaznajomiona z przepisami i nadużywa jazdy po chodniku, często stwarzając zagrożenie dla pieszych. Warto o tym pamiętać przed następnym wypadem na rower.

Jedno przemyślenie nt. „Rowerem po chodniku, można czy nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *