Rowerem po chodniku, można czy nie?

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego, gdy wszyscy bardziej lub mniej zaawansowani kolarze wyjeżdżają na drogi, dochodzi do wielu spięć i wypadków z udziałem rowerzystów. Bardzo często przedmiotem sporu jest jazda rowerzysty po chodniku. No właśnie, czy wolno rowerzyście skorzystać z chodnika? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

Dlaczego rowerzyści wjeżdżają na chodniki?

Jazda rowerem 🚲 po ulicy często jest niebezpieczna nie tylko przez jadące z dużą prędkością samochody, które nie zachowują odpowiedniego odstępu wymijając rowerzystę (ustawowo 1,5 metra). Perspektywa uderzenia kilku tonowego samochodu 🚚 w rower ważący z reguły kilkanaście kilogramów jest straszna i nie daje zbyt dużych szans kolarzowi.

Sporym zagrożeniem ⚠ jest także zły stan dróg, ponieważ liczne wystające studzienki kanalizacyjne, koleiny, czy po prostu zanieczyszczenie mogą doprowadzić do wypadku. W najlepszym wypadku skończymy z kilkoma siniakami i pogiętym kołem, w najgorszym znajdziemy się w szpitalu 🏥. Rowerzyści bardzo często decydują się na jazdę po chodniku, co w pewnym stopniu jest zrozumiałe, jednak nie zawsze zgodne z prawem ⛔.

W świetle polskiego prawa

Zatem, czy możemy poruszać się rowerem 🚲 po chodniku? Widok rowerzysty jadącego chodnikiem z prędkością 50km/h na pewno przyprawia pieszych o dreszcze i niejednokrotnie skończyło się wypadkiem. Według polskiego prawa (artykuł 26 prawa o ruchu drogowym) rowerem po chodniku przeznaczonym tylko dla pieszych jeździć NIE wolno ⚠, istnieją jednak pewne odstępstwa od tej zasady…

Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja gdzie warunki pogodowe nie pozwalają na jazdę po ulicy (śnieg, mgła, ulewa 💦, gołoledź lub silny wiatr). Kolejnym jest scenariusz podczas którego osoba dorosła jedzie z dzieckiem do lat 10, wtedy można skorzystać z chodnika. Ostatnim przypadkiem pozwalającym na jazdę po chodniku jest sytuacja podczas której spełnione są 3 warunki:

  • Chodnik jest szeroki na co najmniej 2 metry
  • Nie ma wyznaczonego pasa ruchu dla rowerzystów, lub drogi dla rowerów (DDR)
  • Ruch na jezdni w terenie zabudowanym jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h

Kilka słów na koniec

Podsumowując, istnieją sytuacje w których rowerzyści 🚲 mogą skorzystać z chodnika, jednak większość niestety nie jest zaznajomiona z przepisami i nadużywa jazdy po chodniku, często stwarzając zagrożenie dla pieszych. Warto o tym pamiętać przed następnym wypadem na rower.

1 myśl na “Rowerem po chodniku, można czy nie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *