Rowerem do pracy? – Czemu nie!

To nie sport, to już niemal światowy trend – coraz więcej osób przesiada się na rowery chcąc dojechać do swojej pracy. Nasz kraj powoli się cywilizuje i obecnie całkiem spore grono użytkowników wybiera rower jako środek transportu. Czy dojazd rowerem do pracy to dobry pomysł? 

W Polsce rowery mimo wszystko nadal traktowane są jako pojazd klasy niższej.  Skoro jeździsz do pracy rowerem to oznacza to, że po prostu nie stać cię na samochód. Wyobraźcie sobie urzędnika, lekarza bądź prawnika, który do pracy dojeżdżałby rowerem – abstrakcja. Oczywiście są chlubne wyjątki, które promują tańszy, zdrowszy i znacznie bardziej ekoprzyjazny tryb życia i dlatego decydują się na rower.

Naszym zdaniem dojazd rowerem do pracy to same korzyści. Poprawi się wasze samopoczucie, zdrowie i odporność, a przede wszystkim kondycja. Odpowiednio dobrana trasa – np. przez park, będzie także przyjemnym odpoczynkiem i odstresowaniem się po pracy.

Czy to się opłaca? – Aspekt finansowy

Nasze obliczenia są szacunkowe. Nie da się wszystkiego przełożyć dokładnie na liczby. Do naszych obliczeń wzięliśmy pod uwagę dojazd do pracy samochodem, środkami komunikacji miejskiej i rowerem.

Przyjmijmy, że jesteście właścicielami nowego samochodu. Wasz pojazd spali około 7-8 litrów na setkę – oczywiście jazda w mieście nie należy do ekonomicznych i auto pali znacznie więcej. Dojazd do pracy może okazać się niezwykle kosztowny. Miesięcznie może was to wynieść całkiem sporą sumkę i to na samo paliwo. Niestety, to nie koniec kosztów – samochód trzeba ubezpieczać, co jakiś czas coś się popsuje więc udajecie się do mechanika. Inwestycja w samochód to niebanalna kwota. Oprócz tego, zmora wszystkich kierowców – korki.  Nasze miasta potrafią być niezwykle zatłoczone, a średnia prędkość poruszania się samochodem po mieście to uwaga 30 km/h. Lokalne utrudnienia na drodze, stanie na światłach i wiele nieprzewidzianych sytuacji z pewnością nie ułatwią wam dojazdu do pracy – co więcej, możecie się wówczas spóźnić.

Komunikacja miejska  ma swoje zalety. Imienny bilet miesięczny na wszystkie linie w Rzeszowie kosztuje 98 złotych. Wystarczy dojść na przystanek i no właśnie… Niektórych czeka przesiadka, bo jedna linią nie dojadą do pracy. Korki oczywiście mogą opóźnić przyjazd autobusu, więc będziecie czekać sfrustrowani, patrząc na zegarek i myśląc o tym, czy nie spóźnicie się do pracy. Do tego dochodzi ilość przestrzeni w takich środkach transportu, która jest niemal zerowa. Tłumy w pojazdach komunikacji miejskiej to nie nowość. Co gorsze, nie każdy pamięta o tym, by wziąć rano prysznic, a okna nie zawsze da się otworzyć.

Pozostaje wam rower. Być może będziecie musieli wyjechać odrobinę wcześniej, by nie śpieszyć się i zdecydowanie nie przyjeżdżać do pracy spoconym. Część waszej trasy może przebiegać ścieżką rowerową dzięki czemu unikniecie omijania samochodów stojących w korkach. Można oczywiście ominąć najruchliwsze ulice i zaoszczędzić sobie nerwów. Spokojny dojazd do pracy może wam zająć co prawda kilkanaście minut dłużej niż pojazdem, ale brak nerwów i niskie koszty zdecydowanie przemawiają za tym, by w dobrą pogodę wsiąść na rower.

pol_pl_Rower-Merida-BIG-SEVEN-20-MD-18-5-Matt-Black-bialy-zielony-2015-GRATISY-44941_1

Jazda na rowerze do pracy się opłaca. Zdecydowanie lepiej wychodzi się na tym finansowo i zdrowotnie. Oczywiście nie zawsze jazda rowerem ma sens – mówimy o przypadkach, gdzie do pracy nie trzeba dojeżdżać  daleko i gdy pogoda temu sprzyja. Przecież nikt wam nie każe jechać rowerem do pracy, gdy pada deszcz i w sytuacji, kiedy do pracy macie powyżej 15 kilometrów.

Mogą się także pojawić wątpliwości – w co się ubrać, gdzie przypiąć rower. Ubiór? – przede wszystkim wygodny, przecież możecie wyjechać 10 minut wcześniej i na miejscu przebrać się coś bardziej odpowiedniego. A co do zapięcia, to oferujemy wam szeroki wybór zabezpieczeń rowerowych znanych firm, pod  adresem http://www.sporti.pl/pol_m_Akcesoria-rowerowe_Zabezpieczenia-3277.html. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie. A gdzie przypiąć rower? – na szczęście obecnie to coraz mniejszy problem, bo stojaków rowerowych jest w miastach coraz więcej. W przypadku braku stojaku rowerowego możecie przypiąć swój rower do bramy, czy nawet latarni.

Zakup roweru

Rowery w zakupie nie są drogie. Utrzymanie roweru także nie wymaga zbyt dużych wkładów finansowych. Drobne przeglądy, od czasu do czasu wymiana zużytych podzespołów – to nie są zbyt duże koszty. Zwłaszcza w przypadku, gdy części napraw i regulacji dokonacie sami, korzystając z naszych porad. Oprócz tego, rowery są przyjazne dla środowiska, co w dobie ekologicznych rozwiązań jest niezwykle ważne.

Jazda rowerem pomoże wam utrzymać formę i ładną figurę. Dobrze wpłynie to także na wasze samopoczucie. Podczas korków, rowery znacznie lepiej sprawdzą się niż samochód. Mało tego, rowery są ostatnio bardzo modne. Wiele osób stawia na oryginalność i przerabia zakupione modele roweru, by uzyskać jak najbardziej unikatowy i stylowy design.

pol_pl_Rower-Kross-FLEX-1-0-1-speed-20-czarny-GRATISY-42680_1

Obecnie na topie są modele retro, posiadające koszyki, bez przerzutek, bądź posiadające przerzutki planetarne, czyli ukryte w tylnej piaście. Oczywiście nie ma nic złego w zakupie roweru trekkingowego, górskiego czy szosowego, które mimo wszystko są nadal bardzo popularne. Przed zakupem warto dobrze zastanowić się nad tym, jak często i po jakich drogach będziecie jeździć.

pol_pl_Rower-Kross-CLASSICO-II-brazowy-polysk-2015-GRATISY-44512_1

Jaki rower kupić? Każdy znajdzie coś dla siebie. Na naszej stronie znajdziecie ogromny wybór rowerów górskich, trekkingowych, miejskich, szosowych, a nawet bmx-ów. Zapraszamy na http://www.sporti.pl/pol_m_Rowery-3230.html.

Powyżej wymieniliśmy najpopularniejsze typy rowerów. Jest ich jeszcze kilka, a podane modele potrafią podzielić się na kilka podgrup. Podstawowy podział wystarczy wam jednak, by wybrać dla siebie coś odpowiedniego.

 

3 myśli na “Rowerem do pracy? – Czemu nie!”

  1. Mam to szczęście że mam blisko do pracy ( kilka kilometrów).
    Większość trasy po ścieżce pieszo rowerowej 🙂
    uwielbiam swoje dwa kółka 🙂
    Pozdrawiam.

  2. śmigać do pracy rowerem wszyscy! warto 😉 zaoszczędziłam dzięki temu fajną sumkę, więc warto… fajny artykulik 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *