Rower i jego druga strona

Dla pasjonatów jazdy na rowerze bicykl znaczy niemal wszystko. To, że każdy rowerzysta nie może przeżyć dnia bez wojaży na dwóch kółkach nie stanowi żadnego odkrycia. Istnieje jednak kilka aspektów jazdy na rowerze o których zapewne nie mieliście pojęcia ?. Jakie tajemnice skrywa rower?

Przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek względem roweru i jazdy na rowerze o których prawdopodobnie usłyszycie po raz pierwszy. Kochasz rowery? Jeżeli tak, to czas poznać kilka nietypowych, rowerowych informacji Bicycle symbol .

rower sporti

                                                                                                            Kierownica rowerowa.

Ekologia w praktyce

Loudspeaker Podczas jazdy rowerem i samochodem, na takim samym odcinku trasy, auto zużyje niemal dwukrotnie większą ilość tlenu. Specjaliści dowiedli, że energia zużyta przez rowerzystę nie wystarczyłaby nawet na zasilenie oświetlenia pojazdu na tymże dystansie.

Co więcej, typowy samochód osobowy wytwarza około 271g CO2/pasażera na każdy przejechany kilometr. Udowodniono, że to 12 razy więcej niż rower Fluttering leaf . Ponadto, energia, która jest konieczna do produkcji jednego auta, pozwala na wyprodukowanie ponad stu egzemplarzy rowerów. Czysta matematyka.

Aspekty zdrowotne

Jazda na rowerze nie dość, że przyjemna to może dostarczyć wiele korzyści zdrowotnych. Nie chodzi tylko o schudnięcie (choć przeciętny człowiek pokonując 100 km spali około 3400 kcal – co nie jest wynikiem złym) i dobrą kondycję. Wyobraźcie sobie, że zaledwie trzy godziny jazdy na rowerze tygodniowo  ogranicza ryzyko zawału serca Red heart symbol aż o 50%.

Dane liczbowe

Dobra informacja jest taka, że dla niemal 60% z 1.2 miliona mieszkańców Amsterdamu rower stanowi podstawowy środek lokomocji, którego używają na co dzień. Nieco gorsza wiadomość dotyczy z kolei dzieci Disappointed emoticon. Zaledwie w przeciągu ostatnich 40 lat liczba dzieci na całym świecie, które do szkoły uczęszczają rowerem spadła, uwaga, z 82% do zaledwie 14%.

druga strona roweru

                                                                                                      Siodełko rowerowe.

Rower tworzy historię

Teraz odrobina historii. Zacznijmy od tego, co umożliwia przyjemną jazdę. Oponę do roweru wynaleziono już w 1888 roku, dzięki pomysłowości niejakiego Johna Boyda Dunlopa, lekarza weterynarii. Przejdźmy dalej… Znacie Tour de France? Domyślamy się, że tak. A czy wiecie, że w latach 1911 – 1931 trasa wyścigu liczyła nawet 5000 km?  Obecnie kolarze przejeżdżają zaledwie 60-70 % tego dystansu. Kartę historii zakończymy faktem, że skórzane siodło renomowanej firmy Brooks o nazwie B17 jest produkowane Factory symbol w niezmienionej formie od ponad 130 lat.

Na koniec Polski akcent. Czy wiedzieliście, że Warszawskie Towarzystwo Cyklistów liczy blisko 130 lat, co czyni je jedną z najstarszych polskich organizacji sportowych. WTC powstało z inicjatywy Edwarda Chrapowickiego, którego celem było upowszechnienie kolarstwa ?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *