Przygotuj rower do sezonu

Kolejny sezon rowerowy coraz bliżej. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować dla Was kilka praktycznych porad względem tego, jak przygotować rower do jazdy, tak by nie zaskoczyło nas np. skrzypienie łańcucha w rowerze. Co trzeba zrobić, by doprowadzić rower do maksymalnej użyteczności? Sprawdźmy ?.

To, że rower ? należy odpowiednio przygotować do sezonu, nie powinno nikogo zdziwić. Wie to każdy mniej i bardziej doświadczony rowerzysta. Unikamy dzięki temu nieprzyjemnego zaskoczenia oraz irytacji względem wszelkich nieprawidłowości, które wynikły z braku eksploatacji roweru ?. By rower był gotowy do jazdy, należy wykonać kilka prostych czynności.

Przygotuj rower do sezonu

Dokładnie umyj rower

Błoto, które zalega na ramie, łańcuchu i kołach wpłynie niekorzystnie na pierwszy wyjazd rowerem ? po zimowej przerwie. Ponadto, by dobrze zaprezentować się na ulicy, lepiej jest doprowadzić rower do dobrego stanu wizualnego. W tym celu przyda nam się wiadro z wodą, płyn do mycia naczyń, szczotka oraz szmatka. Czynności mycia opisywać nie będziemy, bo chyba każdy wie, jak się to robi ?.

Uwaga: Niekiedy zabrudzenia będą na tyle uciążliwe, że trudno będzie się ich pozbyć wodą z płynem. Wówczas do sprawy należy podejść bardziej profesjonalnie ⚠ i kupić specjalny płyn do czyszczenia roweru z błota, smaru i wszelkich, trudnych do usunięcia, zanieczyszczeń. Płyn Blux do czyszczenia rowerów to doskonały środek czyszczący, którym wystarczy spryskać cały rower, odczekać kilka minut i wymyć szczotką, płukaną w wodzie. Efekt? Rower jak nowy ?.

Wyczyść układ napędowy

Rowerzyści, zanim przystąpicie do czyszczenia napędu w rowerze, zwróćcie uwagę na to, czy w ogóle warto ?. Nierzadko okazuje się, że łańcuch jest już na tyle zużyty, że należy go po prostu wymienić na nowy ⚠. Zużycie łańcucha możemy w łatwy sposób określić – np. specjalnym urządzeniem, jak suwmiarka, do określania stopnia wyciągnięcia łańcucha.

Uwaga: Łańcuch rowerowy należy wymieniać co 1.500-3.000 km❗

Jeżeli łańcuch nadaje się jeszcze do użytku, należy go wyczyścić wraz z układem napędowym ?. Do mycia łańcucha i kasety używamy specjalnych preparatów, np. Preparat Expand Chain Wascher. Najprościej i w sumie najlepiej wyczyścić łańcuch bez zdejmowania go. Służy do tego specjalne urządzenia do czyszczenia łańcucha, w które warto się zaopatrzyć.

Zachęcamy do zakupu Zestawu Premium Bike 3x120ml (olej, odłuszczacz, środek do mycia). Trzy w jednym!

Kasetę tj. tylne zębatki najlepiej wyczyścić za pomocą szczotki z długim włosiem, by skutecznie wydłubać cały brud, który znalazł się pomiędzy poszczególnymi zębatkami ?. Podobnie postępujemy z przednimi zębatkami, jeżeli takie posiadamy. Jeżeli przerzutki są także zabrudzone – wyczyścimy je szczoteczką z krótkim i długim włosiem. Warto także rozkręcić kółka prowadzące tylnej przerzutki i dokładnie oczyścić je z brudu ?.

sprawdź stan swojego roweru

Nasmaruj rower i wymień wyeksploatowane części

Zanim podejmiemy się smarowania, należy poczekać aż rower ? dokładnie wyschnie. Nasmarować należy nie tylko łańcuch i przerzutki lecz także stery tj. łożyska kierownicy, piasty, amortyzator, hamulce oraz manetki❗ Pamiętajmy jednak, by najpierw sprawdzić stan poszczególnych podzespołów w rowerze. Sprawdzamy m.in. czy pancerze i linki od hamulców i przerzutek nie są uszkodzone lub poluzowane. Weryfikujemy stan zużycia klocków hamulcowych, piasty, suportu oraz przerzutki.

Pamiętajmy, że jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, to powinniśmy wymienić wspomniane części rowerowe na nowe. Po prawidłowym wykonaniu powyższych czynności i ewentualnej wymianie niektórych części, pozostaje tylko dopompować powietrze w oponach i można wyruszyć na pierwszą przejażdżkę. Życzymy udanego sezonu i wielu przyjemnych kilometrów ?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *