Opony rowerowe

Samodzielny serwis roweru nie stanowi dla zapalonych rowerzystów żadnego problemu. Nie mniej jednak niektórzy fani jazdy na rowerze nie do końca poznali rower od strony technicznej i decydują się powierzyć czynności związane z wymianą poszczególnych części serwisowi. Nie zawsze jest to jednak konieczne, bowiem np. opony rowerowe można wymienić samemu. Wystarczy po prostu dobrać odpowiedni rozmiar ?. 

Każdy, niezależnie od ilości przejeżdżanych kilometrów, spotkał się z koniecznością wymiany opon w rowerze. Mało tego, każdy rowerzysta wie, że odpowiednio dobrane ogumienie nie tylko podnosi komfort jazdy ?, lecz także ma istotny wpływ na bezpieczeństwo ⚠. Jakie rozmiary opon pasują do konkretnych modeli rowerów❔

opony rowerowe sporti

                              Nieprawidłowe ciśnienie w oponie może doprowadzić do złapania przysłowiowego kapcia.

Opony rowerowe i ich rola

☝ Zacznijmy od tego, że opona rowerowa to jedna z kluczowych części rowerowych i podstawowy element koła. To dzięki oponom możliwa jest płynna jazda. Ich podstawowa funkcja składa się na jeden cel, polegający na przemieszczaniu się rowerem ? za pośrednictwem stałych obrotów. Opony rowerowe to nieodzowny aspekt każdego roweru – to nie podlega dyskusji.

Podstawowe cechy opon

Aby opony rowerowe spełniały swoje zadania musi być spełnione kilka istotnych czynników. Kluczowy okazuje się dobry stan opon. Niezbyt starty bieżnik oraz prawidłowe ciśnienie w oponie. Pamiętajmy, że prawidłowe ciśnienie może być zapewnione jedynie wtedy, gdy dobierzemy właściwy rozmiar opony do obręczy w kole ?.

opony rowerowe sporti

                         Prawidłowy stan opony i bieżnika ma bardzo duże znaczenie dla przyczepności kół do podłoża,                                                                                                          czyli de facto dla bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem.

Rozmiary opon rowerowych

Ze względu na różne typu rowerów ? oraz ich wielkości wprowadzono ogólny podział opon. Ułatwia on w pewnym stopniu dobór odpowiedniej opony do roweru. Istotne jest przy tym także prawidłowe odczytywanie rozmiaru obręczy i dętek. ⚠ Pamiętajmy, że ta trójka musi ze sobą współgrać, a więc opona musi być kompatybilna z obręczą w kole oraz z dętką. Aktualnie stosuje się trzy standardy zapisu rozmiaru opon i dętek tj. w calach (Polska), rozmiar metryczny i tzw. system ETRTO. Poniżej przedstawiamy zestawienie standardowych rozmiarów kół i opon w calach (czyli standardzie zapisu rozmiaru opon, który obowiązuje w Polsce) dla najbardziej popularnych rowerów ?.

 

Typ roweru Rozmiar koła i opon
Dziecięce ? 16, 20, 24 cali
Górskie MTB ? 26, 27.5, 29 cali
Szosowe ? 28 cali
Miejskie ? 26,28 cali
Trekkingowe (turystyczne) ? 26, 28 cali
Crossowe ? 28 cali
Triathlonowe ? 26 cali
BMX ? 26, 20 cali

 

Teraz już wiecie, jakie rozmiary opon przewidziane zostały dla Waszych rowerów ? i gdzie szukać oznaczeń. Oczywiście dokonując zakupów w sporti.pl zawsze możecie poprosić o pomoc naszych pracowników ?. Pomagamy w doborze opon do Waszego roweru i to w odpowiednim przedziale cenowym. Wiecie już jak wybrać oponę❔ Teraz zastanawiacie się pewnie jak wymienić oponę w rowerze… Niebawem prosta instrukcja od naszego zespołu ?❕

Jedno przemyślenie nt. „Opony rowerowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *