Jakim rowerem jeździć do pracy?

O zaletach jazdy do pracy rowerem pisaliśmy niedawno, podczas Światowego Dnia bez Samochodu. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się, jaki wybrać rower do pracy. Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista – rower miejski, ale przedstawimy również argumenty przemawiające za innymi typami rowerów. Warto je poznać, zanim zakupimy nowy sprzęt.

Rower miejski

Rower miejski to najbardziej uniwersalny sprzęt.

Rower miejski

To rower najbardziej uniwersalny ?. Dobrze sprawdza się w typowych warunkach miejskich ?, głównie ze względu na swoją prostotę. Geometria zapewnia jazdę w wyprostowanej pozycji. Rowery miejskie są wyposażone w potrzebne akcesoria, jak np. oświetlenie, dzwonek, błotniki, czy też osłonę łańcucha. Kusi też bardzo niska cena i duża dostępność. Minusem są wąskie opony, które uprzykrzają życie rowerzystom podczas jazdy po krawężnikach, oraz brak solidnego osprzętu.

Rower trekkingowy

Na pierwszy rzut oka rower trekkingowy ? przypomina rower miejski. Podstawową różnicą są jednak przerzutki. W trekkingach są one zdecydowanie bardziej profesjonalne. To samo dotyczy również osprzętu i przede wszystkim wyposażenia. Na rower trekkingowy łatwiej założyć sakwę ?. Charakterystyczne w takich bicyklach jest to, że posiadają bardzo wąskie opony, co utrudnia poruszanie się po drogach wykonanych z kostki brukowej.

Rower górski

Czytelnikom może się to wydać dość zaskakujące, ale to fakt, iż wielu rowerzystów dojeżdża do pracy właśnie popularnym „góralem”. Rowery górskie ? są idealnie przystosowane do jazdy po krawężnikach i kostce brukowej, ponieważ posiadają grube opony. „Górale” ? mają za zadanie radzić sobie w trudnych warunkach, a czy właśnie nie takie panują w miastach, przede wszystkim tych, które nie mają rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych? Niestety, wszelki bagaż musimy wtedy przewozić w plecaku, bo rowery nie są wyposażone w bagażniki. Nie ma też błotników.

bicycle-1274320_1920

W naszym kraju powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych , ale niektóre miasta wciąż są nieprzyjazne rowerzystom.

Jak wybrać rower do pracy?

Tak naprawdę dobór roweru do dojazdu do pracy zależy od tego, jak wygląda nasza trasa. Zazwyczaj jest ona codziennie taka sama, bo zarówno rano, jak i po pracy nie mamy czasu ani ochoty wymyślać nowych tras. Jeśli mieszkamy w mieście, gdzie jest dużo ścieżek rowerowych, a nasza trasa przebiega właśnie przez nie, to najlepiej wybrać rower miejski. Gdy trasa jest zróżnicowana, biegnie przez drogi dla samochodów ?, wybierzmy rower trekkingowy. W najbardziej nietypowych miejskich warunkach, czyli jeśli trasa przebiega przez kostkę brukową, trzeba wjeżdżać na krawężniki, albo spotykają nas jeszcze trudniejsze warunki ?, to zdecydujmy się na rower górski. Każdy z tych bicykli kupimy w sklepie rowerowym Sporti.pl, gdzie w przystępnej cenie można wybrać dobrej klasy sprzęt ?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *