Bieżnia, orbitrek, czy rower stacjonarny – co wybrać?

Bieżnia, orbitrek i rower stacjonarny to doskonałe urządzenia do ćwiczeń w domu. Ich stosunkowo niewielkie wymiary pozwalają na ustawienie ich w niemal każdym miejscu i ćwiczenie o dowolnym czasie. Zanim podejmiecie decyzję o zakupie jednego z ww. przyrządów sugerujemy zapoznać się jednak z ich przeznaczeniem. Pamiętajcie, by wybrać urządzenie zgodnie z celem, który chcecie osiągnąć. 😉

Wszystkie trzy urządzenia są przeznaczone do ćwiczeń aerobowych i cardio. Na dobrą sprawę każde z nich możemy Wam polecić, gdy mowa o dobrych rezultatach. Co w takim razie wybrać?

co wybrać - siłownia - sporti

Rower stacjonarny

Rower stacjonarny zagościł na rynku wiele lat temu i o dziwo wciąż utrzymuje się na topie. No cóż, może nie jest to wcale takie dziwne, gdyż rower treningowy doskonale wpływa na układ krążenia, poprawiając wydolność serca i płuc, jednocześnie nie obciążając zbyt mocno organizmu. Warto zaznaczyć, że rower stacjonarny jest zalecany przez lekarzy jako rehabilitacja po zawale serca. Urządzenie może być używane bez względu na wiek a niewielkie wymiary pozwalają go ustawić nawet w mieszkaniu o małym metrażu.

Orbitrek

Orbitrek to najnowsze z prezentowanych urządzeń, które łączy w sobie zalety wszystkich ww. – bieżni i roweru stacjonarnego. Podczas ćwiczeń z wykorzystaniem orbitreka wykonuje się ruchy, które jednocześnie ćwiczą dolne i górne partie ciała, co pozwala znacznie skrócić trening. Jest to bardzo cenne dla osób, które długo pracują i nie mają zbyt wiele wolnego czasu na ćwiczenia. Podczas ćwiczeń stawy są niemal w ogóle nie obciążone, co umożliwia trening nawet tym osobom, które mają problemy z kolanami.

bieżnia elektryczna

Bieżnia elektryczna

Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o miłośnikach biegania i chodzenia. Bieżnia doskonale sprawdza się w domu, jako urządzenie do intensywnego treningu. Urządzenie posiada zwykle kilka programów, które pozwalają na dostosowanie różnych prędkości. Bieżnie wykonuje się ze specjalnie dobranych materiałów, których zadaniem jest pochłanianie wstrząsów i częściowo siły stąpania, co sprawia, że stawy i stopy lepiej znoszą bieganie. Ponadto możecie ćwiczyć o dowolnej porze dnia i roku, niezależnie od pogody. Liczne programy, w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, pozwolą także na odwzorowanie treningu w terenie.

Wszystkie wspomniane urządzenia mają swoje niezaprzeczalne zalety. Dlatego większości trudno zdecydować się na wybór. Planując zakup, należy koniecznie zastanowić się nad tym, do czego będzie służyć dane urządzenie. Do stosunkowo mocnych treningów zdecydowanie najlepsza jest bieżnia, na której można bardzo dobrze odwzorować naturalny trening. Gdy mowa o mniej intensywnym treningu, warto pomyśleć o orbitreku, który pomoże poprawić parametry i kondycję, a także nieco schudnąć. Rower stacjonarny natomiast warto wybrać w momencie, gdy nie macie dużo wolnej przestrzeni w mieszkaniu, ewentualnie w celu rehabilitacji.

Jak ćwiczyć?

Żadne z tych urządzeń nie będzie efektywne, gdy będzie stało w miejscu. Regularny trening to podstawa – niezależnie od tego, czy będzie to raz, dwa lub trzy razy w tygodniu. Pamiętajcie, że jedynie systematyczne, starannie zaplanowane treningi pozwolą zachować i polepszyć kondycję organizmu oraz wspomóc utrzymanie odpowiedniej wagi. 😉

2 przemyślenia nt. „Bieżnia, orbitrek, czy rower stacjonarny – co wybrać?

  • Z tych urządzeń jak dla mnie najlepszy orbitrek! Po bieżni często bolały mnie kolana, a znów na rowerku nie pracuje tyle partii mięśni. Orbitrek jest wszechstronny i skutecznie spala kalorie. Oczywiście nie wystarczy na niego wejść i zejść, tylko też trzeba trochę popracować, ale wierzcie mi, że można to polubić, zwłaszcza jak zaczynacie zauważać efekty. 🙂 http://www.jestemfit.pl/artykuly/trening/orbitrek-jak-na-nim-%C4%87wiczy%C4%87 – tutaj więcej na jego temat.

  • Uważam, że każdy sposób ćwiczeń ma swoje zalety i wagi Ja ćwiczę na bieżni i jestem zadowolona z efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *