Bagażnik na rowery sposobem na dalsze wycieczki

Nie zawsze na wycieczkę rowerową wybieramy się prosto z miejsca zamieszkania. Czasem nasze plany skupiają się na dalszym wyjeździe i wtedy musimy przetransportować nasz sprzęt samochodem. Jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego że nie każde auto jest przystosowane do tego typu transportu. Musimy wtedy wyposażyć się specjalny bagażnik na rowery.

Bagażniki na rowery
Przewożenie roweru na dachu samochodu jest dość wygodne, ale też niezwykle skomplikowane.

Przewóz wewnątrz auta

To najtańsza opcja przewozu roweru, ponieważ nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Niestety, do większości bagażników sprzęt się nie zmieści. Nawet w autach typu combi konieczne jest złożenie tylnych siedzeń, aby bez trudu zmieścić nasze dwa kółka. Taki transport nie jest również zbyt bezpieczny, ponieważ rower powinien być zabezpieczony przed możliwością przemieszczania się, a nie zawsze jest to łatwe do wykonania.

Rower na dachu

Przewożenie roweru na dachu samochodu ? jest dość wygodne, ale też niezwykle skomplikowane. Po pierwsze musimy zamontować tzw. belki bazowe, a dopiero później na nich instalujemy uchwyt rowerowy. Poza tym samo wciąganie rowerów na dach to spore wyzwanie, wymagające sporej siły. Choć obecne najpopularniejsze modele rowerów są znacznie lżejsze ⬇ niż dawniej, to nadal ich waga może utrudnić nam swobodne zakładanie roweru na dachu. Pamiętajmy też, że samochód z taki załadunkiem będzie się prowadził inaczej trochę niż dotychczas. Mimo tego posiadacze małych i średnich aut najczęściej korzystają z tej właśnie opcji.

Sprzęt na tylnej klapie

To opcja z jednej strony najwygodniejsza, ale z drugiej najmniej korzystna pod względem ekonomicznym. Niemieccy eksperci stwierdzili, że przewóz trzech rowerów na tylnej klapie powoduje znaczący wzrost spalania paliwa . Nie każdy samochód będzie miał możliwość przewozu rowerów, a to ze względu na swoją konstrukcję. Przed zakupem warto sprawdzić, czy bagażnik będzie pasował do modelu naszego auta ?.

Bagażnik na rowery
Taki sprzęt pozwala dostać się do bagażnika auta bez konieczności zdejmowania z niego rowerów.

Bagażnik na rowery na haku

Jeśli nie mamy możliwości zamontowania bagażnika na tylnej klapie, to pozostaje nam zakupić bagażnik na rower, który montowany jest na haku. Wtedy do ceny bagażnika musimy doliczyć koszt montażu haku holowniczego. Taki sprzęt pozwala dostać się do bagażnika auta ? bez konieczności zdejmowania z niego rowerów. Minusem takiego rozwiązania jest gorsza widoczność świateł, ale najnowsze modele uchwytów wyposażone są w belkę oświetleniową.

Sposób przewożenia roweru zależy przede wszystkim od konstrukcji naszego samochodu. Dlatego przy zakupie należy pamiętać, aby sprawdzić, czy dany uchwyt będzie pasował do modelu auta. Takie informacje łatwo zweryfikować kupując sprzęt w sklepie internetowym z akcesoriami rowerowymi , ponieważ mamy napisane czarno na białym, czy bagażnik uda się zainstalować w konkretnym modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *